آموزش جامع دانشگاه:
در روسیه ، شما می توانید دانش عمیق و پایه ای را در همه موضوعات بدست آورید ، اما این کشور بیشتر به دلیل داشتن دانشکده های قوی در فیزیک ، ریاضیات و علوم طبیعی شناخته شده است. روسیه یک پیشرو شناخته شده جهانی در آموزش ریاضیدانان ، فیزیکدانان ، شیمی دانان ، زمین شناسان ، مهندسان ، برنامه نویسان ، پزشکان و متخصصان سایر علوم طبیعی است. این امر با جایگاه دانشگاه های روسیه در رتبه بندی های جهانی تأیید می شود.
-طیف گسترده ای از دانشگاه ها و دوره های تحصیلی:
در روسیه متقاضیان بین المللی می توانند موارد زیر را انتخاب کنند:
. 766 دانشگاه در 82 منطقه کشور ، از کالینینگراد تا ولادیوواستوک.
. 205 رشته ، از ریاضیات و علوم طبیعی گرفته تا هنرهای نمایشی.
. 657 موضوع در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، تخصص و تحصیلات تکمیلی (کارآموزی پزشکی ، دوره های نظامی دوره کارشناسی ارشد) و کارآموزی و دستیاری
دانشگاه های روسیه همچنین برنامه های مقدماتی (آموزش برای ثبت نام در دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و تخصص)، دوره های کوتاه مدت (دانشگاه تابستانی ، یک ترم در روسیه ، مدارس تابستانی)، زبان روسی به عنوان دوره های زبان خارجی ، توسعه حرفه ای و آموزش های فنی حرفه ای اضافی ارائه می دهند.
-نسبت مطلوب قیمت و کیفیت آموزش:
تحصیل خصوصی در دانشگاه های روسیه بسیار ارزان تر از معادل آن در ایالات متحده ، کانادا و انگلیس است و از نظر سطح آموزش ارائه شده ، دانشگاه های پیشرو روسیه با دانشگاه های همتراز غربی رقابت می کنند.
در سال 2019 ، هزینه تحصیل در دانشگاه های روسی در دوره های کارشناسی تمام وقت از 83،000 روبل در سال (1،277 دلار آمریکا) بسته به موضوع مورد مطالعه (مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه) آغاز شد. براساس اطلاعات آژانس رتبه بندی Expert1 ، حداکثر شهریه در معتبرترین دانشگاههای پایتخت به اندازه 586000 روبل در سال (9000 دلار آمریکا) بوده است.
اگر دانشگاه هایی را که در خارج از مسکو یا سن پترزبورگ قرار دارند ، در نظر گرفته اید ، هزینه های شهریه و اقامت کمتر خواهد بود: قیمت ها در مناطق بسیار پایین تر از پایتخت است (برای اطلاعات دقیق تر در مورد شهریه به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کنید).
-شهریه بودجه ای:
روسیه یکی از معدود کشورهایی است که به شهروندان خارجی امکان دریافت شهریه رایگان را ارائه می دهد. دولت روسیه هر ساله چندین هزار بورس تحصیلی (سهمیه) به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. به عنوان مثال ، در سال 2019 به دانشگاه ها 15000 سهمیه اختصاص داده شد. علاوه بر این ، برخی از شهروندان خارجی ، از جمله هموطنان ، ممکن است برای دانشگاه های با بودجه دولتی با شرایط مساوی با روس ها اما خارج از سهمیه ها درخواست کنند. امکان دیگر شرکت در مسابقات دانشگاهی است: در ثبت نام در دانشگاه های پیشرو روسیه، به برندگان این مسابقات شرایط ممتازی داده می شود.
– فرصت یادگیری زبان روسی:
حدود 260 میلیون نفر در سراسر جهان روسی صحبت می شوند و حدود 10.5 میلیون نفر خارجی بطور منظم روسی یاد می گیرند. دانشگاههای روسی برنامه های مختلف زبان روسی از جمله دوره ها ، مدارس تابستانی و یادگیری از راه دور ارائه می دهند. در دوره های مقدماتی ، دانشجویان بین المللی دوره ای یک ساله به زبان روسی را طی می کنند و برای دانشجویانی که در دانشگاه های با بودجه دولتی (بورس های دولتی) ثبت نام می کنند ، رایگان ارائه می شود.
– فرصت تحصیل به زبان انگلیسی:
آیا فرصت یادگیری زبان روسی را نداشته اید؟ مشکلی نیست! دانشگاه های روسی بیشتر و بیشتر دوره هایی را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شود.
– امکان به دست آوردن مدارک دوگانه:
در سال 2003 ، روسیه اعلامیه بولونیا را به امضا رساند و تعهدات زیادی را به عنوان بخشی از ایجاد فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده به عهده گرفت. مدارک دانشگاه های روسیه در اکثر کشورها به رسمیت شناخته می شوند. این رویه با توافق نامه های بین دولتی روسیه با بیش از 60 کشور از جمله فنلاند ، اسپانیا ، کوبا ، هند ، ویتنام ، چین ، ونزوئلا و نامیبیا تسهیل می شود، در حالی که در ژوئن 2015 این سند همچنین در اکتبر و نوامبر 2016 با فرانسه امضا شد. در قبرس و مالت ، در ماه مه 2019 با ازبکستان. علاوه بر این ، بسیاری از دانشگاه های روسی با دانشگاه های خارجی دوره های مشترکی را برگزار می کنند و برای فارغ التحصیلان خود مدارک دوگانه صادر می کنند. به عبارت دیگر ، با تحصیل در روسیه می توانید یک مدرک روسی و یک مدرک از یک دانشگاه اروپایی دریافت کنید.
-پردیس ها و خوابگاه های راحت و مجهز:

از نظر امکانات تحصیلی ، دانشگاه های روسیه برای بسیاری از دانشگاه های غربی یک رقیب محسوب می شوند. تجهیزات سطح بالا برای آزمایشگاه ها ، مراکز علمی و امکانات مطالعاتی امروزه واقعیت زندگی دانشجویی است. اکثر دانشگاه های روسیه خوابگاه های مخصوص به خود را دارند که هزینه اقامت نسبتاً کمی دارند.
-سازگاری آسان برای دانشجویان بین المللی:
روسیه کشوری چند ملیتی است که نمایندگان متنوع ترین کشورها و فرهنگ ها می توانند به راحتی با زندگی در اینجا سازگار شوند. روسیه دارای بیش از 200 گروه قومی است که بیش از 100 زبان و گویش مختلف صحبت می کنند. قانون اساسی روسیه آزادی وجدان را تضمین می کند: مسیحیان ، مسلمانان ، بودایی ها ، یهودیت ها و نمایندگان سایر ادیان در اینجا با هم به صورت مسالمت آمیزی زندگی می کنند. ساختار چند ملیتی و قومی این کشور نشانگر تنوع همه حوزه های زندگی، از فرهنگی تا بومی است. جای تعجب نیست که بسیاری از خارجی ها که به روسیه وارد می شوند در اینجا احساس خانه خود را دارند. دانشگاههای روسی مفتخر به تجربه طولانی خود در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین المللی هستند: برنامه های نظارتی برای دانشجویان سال اول ترتیب داده شده است و شبکه مستقری از انجمن های دانشجویی وجود دارد.
-مناطق مختلف آب و هوایی:
روسیه کشوری گسترده است که شما می توانید نه تنها یک دوره تحصیل یا دانشگاه، بلکه حتی آب و هوای مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید – از آب و هوای معتدل قاره اروپا در این کشور گرفته تا ساحل نیمه گرمسیری دریای سیاه قفقاز و جنوب کریمه.
-فرهنگ خیره کننده:
اکثر مردم روسیه را با فرهنگ آن مرتبط می دانند و روس ها به درستی غرور و افتخار بزرگی را در آن به وجود می آورند. روسیه نویسندگان ، شاعران ، فیلسوفان ، آهنگسازان ، هنرمندان و موسیقیدانان بزرگی را به جهانیان معرفی کرده است: لئو تولستوی ، آنتون چخوف ، فئودور داستایوفسکی ، نیکولای رریخ ، سرگئی رحمانینف ، بوریس پاسترناک ، پیوتر چایکوفسکی ، سرگئی آیزنشتاین ، مستیسلاو رستوپویچ … ادبیات ، باله ، موسیقی کلاسیک ، معماری ، نقاشی ، تئاتر و سینما: بدین ترتیب روسیه قلب مردم جهان را بدست می آورد. شهرهای روسیه امروز مراکز زندگی فرهنگی هستند ، جایی که نمایشگاه ها ، جشنواره ها ، کنسرت ها ، نمایش ها ، نمایش ها و سایر برنامه های فرهنگی و سرگرمی در سطح ملی و بین المللی برگزار می شود.
-ورزش ها:
روسیه کشوری از علاقه مندان به ورزش است که برخی از بزرگترین ورزشکاران خود را به جهانیان اعطا کرده است: ایرینا رودنیا ، ویاچسلاو ترتیاک ، ماریا شاراپووا ، اوگنی پلاوشچنکو ، الکساندر اویچکین ، النا ایسینباوا ، الکساندر پووتکین و دیگران. بیش از 60٪ ساکنان و 71٪ دانش آموزان در روسیه درگیر ورزش هستند. امکانات ورزشی شامل 70،000 سالن ورزشی ، 140،000 زمین ورزشی و 4،800 استخر شنا برای همه در دسترس است. دانشگاه های روسیه به طور معمول امکانات ورزشی خود را دارند و برای ارائه فرصت های عالی به دانشجویان برای شرکت در ورزش از موقعیت مناسبی برخوردار هستند. تیم های ورزشی در دانشگاه ها تشکیل می شوند که بسیاری از آنها برنده مسابقات معتبر از جمله Universiades می شوند. این کشور در بسیاری از موارد میزبان مسابقات ورزشی بین المللی است. در سال 2014 ، میزبان بازی های المپیک زمستانی در سوچی و مسابقه فرمول 1 بود. جام جهانی فیفا در سال 2018 برگزار شد ، مسابقات Universiades زمستانی 2019 رویداد مهم بعدی در تقویم بود. در سال 2023، Ekaterinburg میزبان Universiades تابستانی جهان خواهد بود.
– مزایای دانشجویی:
دانش آموزان در روسیه مجاز به طیف وسیعی از تخفیف ها از جمله مسافرت در حمل و نقل عمومی ، بازدید از موزه ها ، کتابخانه ها ، تئاترها ، سالن های کنسرت ، پارک ها و سایر امکانات عمومی و تفریحی هستند.
– زندگی هیجان انگیز دانشجویی:
دانش آموزان در روسیه هرگز از کاری بعد از کلاس درسی کم نمی آورند. آنها در مسابقات ورزشی ، مسابقات ، جشنواره های دانشجویی و سایر مسابقات تفریحی شرکت می کنند. دانشگاه ها دارای تئاترهای دانشجویی ، تیم های ورزشی ، انجمن های داوطلبانه و تیم های ساخت دانشجویی هستند. یک رسانه خلاق منحصر به فرد برای دانشجویان روسی بازی های KVN طنز است (Club of Merry and Quick-Witted): بهترین تیم های KVN دانشگاهی در یک مسابقه تلویزیونی که از یک شبکه تلویزیونی مرکزی روسیه پخش می شود، شرکت می کنند.
– سفر سالانه:

تئاتر بولشوی ، گالری تریتیاکف ، موزه هنرهای زیبا پوشکین ، هرمیتاژ و کلیسای جامع سنت ایساک از دیدنی های فرهنگی روسیه هستند که در سراسر جهان شناخته می شوند و هر ساله میلیون ها گردشگر را به خود جلب می کنند. با این حال ، این فقط نوک کوه یخ در لیست چیزهایی است که ارزش دیدن دارند. 30 مکان فرهنگی روسی در فهرست میراث جهانی یونسکو درج شده است. علاوه بر کرملین و میدان سرخ ، لیست یونسکو شامل بناهای نوگورود ، سوسدال ، ولادیمیر ، صومعه کلیسای مقدس سنت سرجیوس ، دریاچه بایکال ، آتشفشان های کامچاتکا ، کوه های طلایی آلتای ، کلیسای نوودویویچ ، Curonian Spit و غیره. بسیاری از دانشگاه ها سفرهایی را برای دانشجویان ترتیب می دهند. انتخاب تقریباً بی پایان است: از حلقه طلایی که شامل 8 شهر باستانی روسیه تا سفر به مسیر افسانه ای راه آهن ترانس سیبری است.